W Dolinie Karpia wokół Zatora tuż po świętach Wielkiej Nocy pojawią się goście z trzech krajów: Polski, Ukrainy i Gruzji, biorący udział w międzynarodowych warsztatach ekologicznych programu Erasmus +, w ramach prowadzonego przez Fundację Eurointegracja projektu „Ekoaktywni – w akcji”.

Warsztaty trwające od 10 do 23 kwietnia 2023 roku skierowane są do młodych osób zainteresowanych ekologią, aktywnych i otwartych, chcących zmieniać świat na lepsze. Uczestnicy będą uczyć się, jak organizować akcje proekologiczne i sami zrealizują takie wydarzenie na rynku w Zatorze w dniu 16.04 (niedziela) o godzinie 12.30.  Zagadnienia ekologii poznają na przykładzie Doliny Karpia, obszaru o wyjątkowych walorach przyrodniczych i kulturowych. Swoje wrażenia przekażą lokalnej społeczności poprzez wystawę fotograficzną z własnymi pracami, na której wernisaż zapraszamy w dniu 21.04 do hotelu Radocza. Przeprowadzą też akcję „Ecowalking”, czyli spacer ze zbieraniem śmieci. W programie warsztatów jest zwiedzanie okolicy, wizyta w Krakowie i zabawa w Energylandii. Młodzież będzie pracować z uznanymi ekspertami, a są wśród nich m.in. Dominika Zaręba, autorka książki Turystyka Ekologiczna PWN, prezes Stowarzyszenia "Greenways Polska" i przewodnicząca Rady Funduszu Partnerstwa,  Olga Gałek, autorka marki Doliny Karpia, Wiceprezes Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA, Cecylia Malik - artystka wizualna, malarka, performerka i reżyserka filmowa, autorka wielu wystaw i projektów artystycznych, Albin Marciniak – dziennikarz i prezes Klubu Podróżników Śródziemie, inicjator i organizator akcji „Sprzątanie Gór”, Franciszek Sałaciak i Anna Świątek - pomysłodawcy i koordynatorzy Ekomuzeum Doliny Karpia, ekolodzy z Towarzystwa Na Rzecz Ziemi oraz Sergej Vakarin – prezes Ukraine Information Society, prowadzący projekty proekologiczne z ukraińskim kosmonautą Leonidem Kadeniukiem. Projekt ma wsparcie burmistrza Zatora Mariusza Makucha, lokalnych samorządów, organizacji i działaczy ekologicznych, zakłada też współpracę z młodzieżą z miejscowych szkół.

Uczestnicy zyskają porcję solidnej wiedzy i umiejętności, świetną zabawę, niezapomniane przeżycia, nowe doświadczenia, sympatyczne znajomości, wzmocnią kompetencje potwierdzone certyfikatami Youthpass.